Δευτέρα 14 Δεκεμβρίου 2009

Καβάλα-ΠΑΟΚ 0-0 !!

Ο ΠΑΟΚ κόντρα στην Καβάλα κατάφερε να στείλει τρεις φορές την μπάλα στο δοκάρι του Κάλατς και να χάσει άλλες τρεις κλασσικές ευκαιρίες για γκολ! Ο Δικέφαλος δεν μπόρεσε να βάλει γκολ στις υπόλοιπες φάσεις και γι' αυτό ευθύνεται ο τερματοφύλακας της Καβάλας. Τελικό αποτέλεσμα 0-0…
THE MATCH: Μοιράστηκαν τους βαθμούς στο «Ανθή Καραγιάννη» η Καβάλα με τον ΠΑΟΚ, καθώς στη μεταξύ τους αναμέτρηση που διεξήχθη στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Superleague, αναδείχθηκαν ισόπαλοι 0-0. Η συνάντηση ξεκίνησε με ολιγόλεπτη καθυστέρηση εξαιτίας της (μικρής) φωτιάς που άναψε πέριξ του αγωνιστικού χώρου, στα χαρτιά που είχαν πέσει από την εξέδρα. Να σημειωθεί, ακόμη, ότι οι παίκτες του ΠΑΟΚ είδαν τη μπάλα να προσκρούει τρεις φορές στα αντίπαλα δοκάρια.
Υστερα από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, στη διάρκεια του οποίου καταγράφηκαν μόνο δύο ευκαιρίες όταν στο 30΄ ο Παπάζογλου δεν βρήκε τη μπάλα σε κενή εστία στη σέντρα του Λίνο και στο 44΄ ο Ρινκόν νικήθηκε από τον Χαλκιά, η κατάσταση άλλαξε άρδην στην επανάληψη. Ο Δικέφαλος πίεσε πολύ τους γηπεδούχους και έχασε μεγάλες ευκαιρίες, με αποκορύφωμα τα τρία (!) δοκάρια που είχαν οι παίκτες του Σάντος: στο 48΄ ύστερα από σέντρα-σουτ του Τσιρίλο, στο 62΄ σε σουτ του Λίνο και στο 66΄ σε κεφαλιά του Παπάζογλου, ύστερα από σέντρα του Λίνο. Να σημειωθεί επίσης ότι στο τρίλεπτο 50΄-52΄ ο ΠΑΟΚ έχασε ισάριθμες μεγάλες ευκαιρίες, με την κεφαλιά του Ίβιτς (50΄), το τετ α τετ του Παπάζογλου με τον Κάλατς (51΄) και το σουτ του Βιεϊρίνια (52΄) από το ύψος της μεγάλης περιοχής.
PLAY IT AGAIN: Η φάση του Παπάζογλου στο 67’. Αντεπίθεση του ΠΑΟΚ, ο Λίνο σεντράρει ακριβώς στο κεφάλι του νεαρού άσου αυτός πιάνει την κεφαλιά και την στέλνει προς τα πίσω, στο παράθυρο του Κάλατς. Δεν γυρίζει να κοιτάξει την κατάληξη της φάσης. Γνωρίζει ότι είναι γκολ... Λάθος του. Η μπάλα έχει κατάληξη για τρίτη φορά στο δοκάρι του τερματοφύλακα της Καβάλας! Play it again please…Οχι άλλο κάρβουνο (όπου κάρβουνο βλέπε δοκάρι)!
DELETE: Παπάζογλου, Βιεϊρίνια και Καβάλα. Μιλάμε για δύο παίκτες μεγάλης αξίας οι οποίοι μπορούν να κάνουν μεγάλα πράγματα στο μέλλον. Όμως αυτό δεν διαγράφει τα σημερινά τους καμώματα. Τουλάχιστον σε τέσσερις περιπτώσεις οι δύο παίκτες του Δικεφάλου θα έπρεπε να είχαν καρφώσει την μπάλα στα δίχτυα του Κάλατς. Αντίθετα αυτοί προτίμησαν να βάλουν σε κόπο τα παιδιά για τις μπάλες… Από την πλευρά της η Καβάλα απλά δεν υπήρχε στον αγωνιστικό χώρο. Ούτε σχέδιο, ούτε προσανατολισμός… Το απόλυτο μηδέν. Μακράν η χειρότερη εμφάνιση της στο φετινό πρωτάθλημα έως τώρα, δίνοντας συνέχεια στο αρνητικό σερί που έχει δημιουργήσει τις τελευταίες αγωνιστικές.
ΤΗΕ SPECIAL ONE: Ζέλικο Κάλατς. Το παρουσιαστικό του σε ξεγελά. Η κοιλίτσα και τα γκρίζα μαλλιά σε προδιαθέτουν για κάνα συνταξιούχο, ο οποίος χάθηκε στον δρόμο προς το ταμείο του ΙΚΑ... Και όμως ο συγκεκριμένος τύπος διαθέτει ρεφλέξ που θα ζήλευαν πολλοί εικοσάρηδες συνάδελφοι του. Αν σε αυτά προσθέσεις την εμπειρία και το μυαλό του, τότε στο σύνολο μας κάνουν έναν από τους καλύτερους τερματοφύλακες της Λίγκας. Αν η εκπομπή στην τηλεόραση λέγεται «Η εκδίκηση της ξανθιάς» τότε η Superleague θα έπρεπε να σκεφτεί να κάνει ένα ριάλιτι με την ονομασία,  «Η εκδίκηση των…γκριζομάλληδων», έχοντας εκτός του Κάλατς και το Νικοπολίδη στα υπόψη της!
50-50: Τίποτα το μεμπτό. Ακόμα και η φάση με το χέρι του Ντουγκλάο δεν μπορεί να θεωρηθεί ύποπτη αφού στο ριπλέι φαίνεται ότι ο παίκτης προστατεύει το πρόσωπό του…
ΣΟΥ ΣΦΥΡΙΖΩ: Άλλη μια μεστή εμφάνιση από τον Τάσο Κάκο. Πάντα κοντά στις φάσεις, σωστά σφυρίγματα, σωστές οι κάρτες του… Για άλλη μια φορά απέδειξε γιατί σωστά θεωρείτε η κορυφαία σφυρίχτρα στα ελληνικά γήπεδα.
ΕΤΣΙ ΤΟ ΕΙΔΑΜΕ: Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το μεγάλο παιχνίδι της Βορείου Ελλάδας, για την 14η αγωνιστική της Superleaegue… Οι οπαδοί και των δύο ομάδων δημιούργησαν μια ατμόσφαιρα που πραγματικά δεν περιμέναμε, κάνοντας το «Ανθή Καραγιάννη» να φαίνεται Μπομπονέρα με τα άπειρα χαρτάκια που πέταξαν πριν από την έναρξη του αγώνα. Από τα πολλά χαρτάκια μάλιστα και τις φωτοβολίδες που ακολούθησαν, δημιουργήθηκαν και μικρές εστίες φωτιάς με τον Κάκο να καθυστερεί το παιχνίδι και την πυροσβεστική να επεμβαίνει για να θέσει την κατάσταση υπό έλεγχο. Στα αγωνιστικά δυναμικό το ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες. Αξιο αναφοράς ότι στο 8’ οι γηπεδούχοι είχαν κιόλας δύο κάρτες για δυνατό παιχνίδι. Από την πλευρά του ο ΠΑΟΚ με κινητήριο μοχλό τον Βιεϊρίνια προσπαθούσε να απειλήσει. Και θα το κατάφερνε αν κάτω από τα δοκάρια ήταν κάποιος άλλος από τον Ζέλικο Κάλατς. Ο Αυστραλοκροάτης πορτιέρο ήταν πραγματικός κέρβερος για τους παίκτες του Δικεφάλου.  Πρώτα στο 4’ με διπλή ευκαιρία θα σώσει την Καβάλα έπειτα από περίτεχνη ενέργεια του Βιεϊρίνια και στο 30’ όταν με νέα τρομερή ενέργεια πρώτα θα αποκρούσει βολίδα του Πορτογάλου και στην επαναφορά θα… κλείσει τα φώτα στον Παπάζογλου. Η απάντηση της Καβάλας στην επιθετικότητα του ΠΑΟΚ ήρθε στα τέλη του ημιχρόνου όταν ο Ρινκόν έπειτα από λάθος του Κοντρέρας θα σουτάρει για να απομακρύνει δύσκολα ο Χαλκιάς! Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ… έβγαζε τα μάτια του μόνος. Μέχρι το 62’ θα έπρεπε να έχει σκοράρει τουλάχιστον δύο φορές. Δοκάρι από τον Τσιρίλο, άχαστες (χαμένες τελικά όμως) ευκαιρίες από Παπάζογλου και Βιεϊρίνια και δοκάρι (πάλι) από τον Λίνο. Στα επόμενα πέντε λεπτά και τρίτο δοκάρι! Από τον Παπάζογλου αυτή την φορά. Να σημειώσουμε κάτι το οποίο αξίζει. Μέχρι το 65’ της αναμέτρησης και οι τέσσερις αμυντικοί της Καβάλας είχαν πάρει κίτρινη κάρτα! Από εκεί και πέρα ο ΠΑΟΚ ξεφούσκωσε και η Καβάλα κράτησε τον πολύτιμο έναν βαθμό… Ετσι απλά.
ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΔΙΝΟΥΜΕ: 7. Ωραία ατμόσφαιρα. Ωραίο ποδόσφαιρο αν και από κάποιο σημείο και μετά το παιχνίδι εξελίχθηκε σε επιθετικό μονόλογο για τον ΠΑΟΚ. Το μόνο που έλειψε ήταν το γκολ.
Οι συνθέσεις:

Καβάλα (Βαγγέλης Γούτης):
Kάλατς, Παβίσεβιτς, Οικονόμου, Ψωμάς, Φερέιρα, Ντομπρασίνοβιτς, Ντικρόκ, Μεντί, Ονουάτσι (87΄ Λάκης), Ρινκόν (81΄ Λεοντίου), Ιωάννου (76΄ Σουλτανίδης)
ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Αραμπατζής, Γκαρσία, Βιτόλο, Τσιρίλο, Σορλέν (70΄ Κουτσιανικούλης), Παπάζογλου, Κοντρέρας, Λίνο, Βιεϊρίνια, Ίβιτς

Το φιλμ του αγώνα

Β' Ημίχρονο

90' + 3' Τέλος του αγώνα

77'
Αλλαγή για την Καβάλα. Ο Σουλτανίδης στην θέση του Ιωάννου

71' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Κουτσιανικούλης στη θέση του Σορλέν

67' Τρίτο δοκάρι για τον ΠΑΟΚ, απο κεφαλιά του Παπάζογλου αυτή την φορά

62'
Δεύτερο δοκάρι για τον ΠΑΟΚ, απο τον Λίνο αυτή τη φορά έπειτα απο σουτ του μέσα απο την μεγάλη περιοχή

61' Κίτρινη κάρτα στον Ψωμά

59' Κίτρινη κάρτα στον Λίνο

58' Κίτρινη κάρτα στον Οικονόμου

52' Απίστευτη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ και πάλι. Ο Σορλέν σεντράρει και ο Βιεϊρίνια σε κενή εστία με τον Κάλατς στο έδαφο θα στείλει την μπάλα έξω

51' Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Παπάζογλου βγαίνει στην αντεπίθεση και απέναντι στον Κάλατς θα στείλει την μπάλα μόλις έξω

50' Εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά απο τον Ιβιτς δίπλα απο το δοκάρι του Κάλατς

47' Σέντρα-σουτ απο τον Τσιρίλο, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της Καβάλας!

46' Εναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Α' Ημίχρονο

45' + 1' Λήξη του ημιχρόνου

44'
Η καλύτερ ευκαιρία για την Καβάλα. Επειτα από λάθος του Κοντρέρας, ο Ρινκόν που ακολουθεί θα σουτάρει για να αποκρούσει ο Χαλκιάς

43' Κίτρινη κάρτα στον Σορλέν

37' Κίτρινη κάρτα στον Φερέιρα

30' Διπλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Πρώτα ο Βιεϊρίνια θα δοκιμάσει με μακρινό και δυνατό σουτ τα ρεφλέξ του Κροάτη τερματοφύλακα της Καβάλας και έπειτα ο Παπάζογλου στην επαναφορά θα προσπαθήσει να τον νικήσει απο κοντά όμως και πάλι αυτός θα είναι εκεί

28' Μακρινό σουτ απο τον Λίνο, καμία ανησυχία για τον Κάλατς αφού η μπάλα θα πάει αρκετά έξω

19' Κεφαλιά απο τον Παπαζογλου λίγο έξω απο τα δοκάρια του Κάλατς

8'
Δεύτερη κίτρινη κάρτα σε παίκτη της Καβάλας. Αυτή την φορά ο Κάκος θα δείξει κάρτα στον Μεντί

4' Φοβερή ενέργεια απο τον Βιεϊρίνια, σουτ και εκπληκτική διπλή επέμβαση απο τον Κάλατς